
Ανταλλακτικά για αερανάρτηση | Αερόσακοι Audi A3/S3 8V
Συζήτηση σε λειτουργία AI: Mercedes GLS X166 (2015-2019)
Mercedes GLS X166 (2015-2019)
Η Mercedes-Benz GLS (X166), που κατασκευάστηκε μεταξύ 2015 και 2019, είναι η ανανεωμένη έκδοση της δεύτερης γενιάς GL-Class. Με αυτήν την ανανέωση, το μοντέλο μετονομάστηκε σε GLS, για να υπογραμμίσει τη θέση του ως το εκτός δρόμου ανάλογο της ναυαρχίδας S-Class. Πρόκειται για ένα τεράστιο, πολυτελές SUV 7 θέσεων με μήκος πάνω από 5,1 μέτρα, στάνταρ αερανάρτηση και τετρακίνηση (4MATIC).
⚙️ Κινητήρες και τροποποιήσεις
Σχεδόν όλες οι εκδόσεις του GLS X166 (εκτός από τις πρώτες αμερικανικές μονάδες) είναι εξοπλισμένες με το σύγχρονο 9-τάχυτο αυτόματο κιβώτιο 9G-TRONIC, το οποίο βελτιώνει σημαντικά την κατανάλωση και τη δυναμική σε σύγκριση με το παλιό 7-τάχυτο κιβώτιο.
Μοντέλο Κινητήρας Τύπος καυσίμου Ισχύς Κύριο χαρακτηριστικό
GLS 350d 3.0L V6 (OM642) Πετρέλαιο 258 ίπποι / 620 Nm Η πιο μαζική και λογική επιλογή για την Ευρώπη. Τεράστια ροπή.
GLS 400 3.0L V6 (M276) Βενζίνη 333 ίπποι / 480 Nm Εξαιρετικά ανθεκτικός και αξιόπιστος κινητήρας biturbo. Η χρυσή τομή.
GLS 500 (550 για ΗΠΑ) 4.7L V8 (M278) Βενζίνη 455 ίπποι / 700 Nm Εξαιρετική δυναμική (0-100 σε 5,3 δευτερόλεπτα), αλλά ακριβός στη συντήρηση.
GLS 63 AMG 5.5L V8 (M157) Βενζίνη 585 ίπποι / 760 Nm Βίαιη ισχύς (0-100 σε 4,6 δευτερόλεπτα), αλλά με αστρονομικά λειτουργικά έξοδα.
⚠️ Συχνά προβλήματα και αδυναμίες (Οδηγός αγοραστή)
Αν σκέφτεστε να αγοράσετε ένα μεταχειρισμένο GLS X166, πρέπει να είστε προετοιμασμένοι για τα ακόλουθα πιθανά προβλήματα:
1. Αερανάρτηση (Airmatic):
• Πρόβλημα: Το αυτοκίνητο ζυγίζει σχεδόν 2,5 τόνους, γεγονός που επιβαρύνει σοβαρά το σύστημα. Οι αερόσακοι και τα αμορτισέρ συνήθως αντέχουν μεταξύ 100.000 και 150.000 χλμ. Βλάβες στον συμπιεστή ή διαρροές αέρα οδηγούν σε "πτώση" του αυτοκινήτου από τη μία πλευρά.
2. Προβλήματα στους V8 Βενζινοκινητήρες (M278 και M157):
• Φθορά κυλίνδρων (Bore Scoring): Αυτός είναι ο μεγαλύτερος φόβος στους κινητήρες 4.7L και 5.5L. Παρά το γεγονός ότι μετά το 2015 (στην ανανέωση) η Mercedes βελτίωσε την επικάλυψη των κυλίνδρων, ο κίνδυνος παραμένει. Απαιτείται υποχρεωτικά έλεγχος με ενδοσκόπιο πριν από την αγορά.
• Αλυσίδες και τεντωτήρες: Κατά την ψυχρή εκκίνηση, ακούστε για θόρυβο.
3. Οικολογία στο Πετρέλαιο (GLS 350d):
• Όπως κάθε σύγχρονο πετρελαιοκίνητο, αν οδηγείται κυρίως σε μικρές αστικές αποστάσεις, το σύστημα AdBlue (θερμαντήρες και αισθητήρες NOx) και το φίλτρο DPF φράζουν γρήγορα και οι επισκευές είναι πολύ ακριβές. Συχνά παρατηρούνται και διαρροές λαδιού στο "V"-σχήμα του κινητήρα (γύρω από τον ψύκτη λαδιού).
4. Ηλεκτρονικά και εσωτερικό:
• Λόγω του τεράστιου αριθμού μονάδων, μερικές φορές παρατηρούνται λογισμικά "σφάλματα" – κολλήματα της πολυμέσων COMAND, προβλήματα με τα ραντάρ για την τυφλή ζώνη (Blind Spot Assist), που πλημμυρίζουν πίσω από τον πίσω προφυλακτήρα, και αποτυχία των μηχανισμών για την ηλεκτρική αναδίπλωση της τρίτης σειράς καθισμάτων.
5. Γρήγορη φθορά των αναλώσιμων:
• Το βαρύ αμάξωμα κυριολεκτικά "τρώει" τους δίσκους φρένων, τα τακάκια και τα ελαστικά (ειδικά τα πίσω). Ελέγξτε τη σύγκλιση των αξόνων (ευθυγράμμιση).
???? Σύσταση κατά την αγορά
Η πιο απροβλημάτιστη και ασφαλής επιλογή μακροπρόθεσμα είναι το GLS 400 (V6 βενζίνη). Δεν έχει τα σοβαρά ελαττώματα του V8 και τα προβλήματα με την αστική οδήγηση του πετρελαίου. Αν ψάχνετε για οικονομία σε μεγάλες αποστάσεις, πάρτε το GLS 350d, αλλά μόνο με πλήρες ιστορικό συντήρησης και αποδεδειγμένα χιλιόμετρα.
Έχετε κάποια συγκεκριμένη αγγελία υπόψη ή διστάζετε μεταξύ συγκεκριμένων κινητήρων; Μπορώ να σας βοηθήσω με λεπτομέρειες για την κατανάλωση καυσίμου, τον ειδικό εξοπλισμό (όπως το πακέτο Off-Road) ή τις αναμενόμενες τιμές στην αγορά αυτή τη στιγμή.
Οι απαντήσεις του AI μπορεί να περιέχουν λάθη. Μάθετε περισσότερα
•
Auto-Data.net
Mercedes-Benz GLS (X166) | Τεχνικά χαρακτηριστικά ...
Mercedes-Benz GLS (X166). Mercedes-Benz · Mercedes-Benz GLS · Maybach GLS (X167, facelift 2026) · GLS (X167, facelift 2026) · Mayb...
•
Auto-Data.net
Mercedes-Benz GLS (X166) GLS 350d (258 ίπποι) 4MATIC G-TRONIC | Τεχνικά χαρακτηριστικά, Κατανάλωση καυσίμου, Διαστάσεις
Mercedes-Benz GLS (X166) Body: SUV, 5 doors, 5 seats * Power: Engine: 3.0 λ (2987 cm3), 6 V-cylinders * Transmission: 9-speed auto...
•
YouTube·The Miles Driven
Used Mercedes GLS X166 Buyers guide (2013-2019) Avoid ...
3.12.2025 г. — Mercedes GLS-Class X166 used car buyers guide and owners guide for GLS350d, GLS400, GLS450, GLS500, GLS550, GLS63 as well as the e...
18:02
Προβολή όλων
Mercedes GLE W166 (2015-2018)
Η Mercedes-Benz GLE (W166), που κατασκευάστηκε μεταξύ 2015 και 2018, είναι στην ουσία η ανανεωμένη έκδοση της τρίτης γενιάς M-Class (ML). Με σκοπό την ενοποίηση της ονοματολογίας της μάρκας, το μοντέλο μετονομάστηκε σε GLE (όπου το "E" δείχνει ότι το SUV είναι ανάλογο της E-Class). Πρόκειται για ένα εξαιρετικά δημοφιλές, πολυτελές μεσαίου μεγέθους premium SUV, που προσφέρει εξαιρετική ισορροπία μεταξύ οικογενειακής άνεσης, ικανότητας εκτός δρόμου και κύρους.
Σε αντίθεση με το μεγαλύτερο GLS, το GLE W166 προσφέρεται στάνταρ με συμβατική ανάρτηση με ελατήρια, ενώ η πνευματική Airmatic είναι επιλογή για τους μικρότερους κινητήρες.
⚙️ Κινητήρες και τροποποιήσεις
Στο GLE W166 σχεδόν όλες οι τροποποιήσεις λειτουργούν πλέον με το σύγχρονο 9-τάχυτο κιβώτιο 9G-TRONIC, εκτός από το plug-in υβριδικό (GLE 500e) και τις πρώτες πετρελαιοκίνητες εκδόσεις για ορισμένες αγορές, που διατήρησαν το 7G-TRONIC.
Μοντέλο Κινητήρας Τύπος καυσίμου Ισχύς Κύριο χαρακτηριστικό
GLE 250d 2.1L L4 (OM651) Πετρέλαιο 204 ίπποι / 500 Nm Οικονομικός 4-κύλινδρος κινητήρας. Λίγο αδύναμος για το αμάξωμα, αλλά φθηνός στη συντήρηση. Διατίθεται και με πίσω κίνηση (2WD).
GLE 350d 3.0L V6 (OM642) Πετρέλαιο 258 ίπποι / 620 Nm Η πιο προτιμώμενη ισορροπία για το μοντέλο. Έχει τεράστια ροπή και μακρά διάρκεια ζωής.
GLE 400 3.0L V6 (M276) Βενζίνη 333 ίπποι / 480 Nm Πολύ αξιόπιστος biturbo βενζινοκινητήρας. Δεν έχει τα εργοστασιακά ελαττώματα των μεγαλύτερων V8.
GLE 43 AMG 3.0L V6 (M276) Βενζίνη 367 / 390 ίπποι Εργοστασιακή "ενισχυμένη" έκδοση του GLE 400 με σπορ εμφάνιση και πιο έντονο ήχο.
GLE 500 4.7L V8 (M278) Βενζίνη 435 ίπποι / 700 Nm Εξαιρετικά γρήγορο πολυτελές "κρουαζιερόπλοιο", αλλά ακριβό στη συντήρηση.
GLE 500e 3.0L V6 + Ηλεκτρικό Υβριδικό 442 ίπποι (συνδυασμένη) Plug-in υβριδικό με μικρή αυτονομία σε ηλεκτρική λειτουργία (περίπου 30 χλμ), αλλά πολύ υψηλό τεχνολογικό ρίσκο σε μεταχειρισμένο.
GLE 63 / 63 S 5.5L V8 (M157) Βενζίνη 557 / 585 ίπποι Αληθινό AMG θηρίο με βίαιη επιτάχυνση, υψηλή κατανάλωση και ακριβά αναλώσιμα.
⚠️ Συχνά προβλήματα και αδυναμίες (Οδηγός αγοραστή)
Παρόλο που θεωρείται ένα από τα πιο εκλεπτυσμένα και απαλλαγμένα από παιδικές ασθένειες μοντέλα (καθώς η πλατφόρμα αναπτύσσεται από το 2011 στο ML), το GLE W166 έχει τις δικές του ιδιαιτερότητες:
1. Οικολογικά συστήματα στο GLE 350d και 250d:
• Το περιβόητο σύστημα AdBlue (δεξαμενή, θερμαντήρες, αντλίες) είναι συχνή πηγή πονοκεφάλων και σφαλμάτων στον πίνακα οργάνων. Οι ακροφύσια για την έγχυση ουρίας επίσης φράζουν.
• Στον 3.0-λίτρο πετρελαιοκινητήρα (OM642) εμφανίζονται τακτικά διαρροές λαδιού από τον ψύκτη λαδιού (βρίσκεται στο κέντρο του "V"-σχήματος μπλοκ). Οι ίδιες οι φλάντζες είναι φθηνές, αλλά η εργασία για την αποσυναρμολόγηση είναι ακριβή.
2. Αλυσίδες χρονισμού στο OM651 (GLE 250d):
• Ο κινητήρας είναι εξαιρετικά ανθεκτικός, αλλά η αλυσίδα βρίσκεται στο πίσω μέρος του κινητήρα (προς το αμάξωμα). Η επιμήκυνσή της γίνεται ακριβή επισκευή, καθώς συχνά απαιτείται αφαίρεση του κινητήρα.
3. Φθορά κυλίνδρων (Bore Scoring) στους V8 βενζινοκινητήρες:
• Ακριβώς όπως στο GLS, οι κινητήρες M278 (GLE 500) και M157 (GLE 63) απαιτούν αυξημένη προσοχή. Συνιστάται έντονα να γίνει έλεγχος των κυλίνδρων με κάμερα (ενδοσκόπιο) πριν από την αγορά.
4. Αερανάρτηση Airmatic (αν το αυτοκίνητο είναι εξοπλισμένο με αυτήν):
• Σε αντίθεση με το GLS, εδώ μπορείτε να βρείτε μονάδες με απλά ελατήρια (συχνά στο 250d και 350d), που εξοικονομούν χιλιάδες ευρώ στο μέλλον. Στα αυτοκίνητα με Airmatic, οι μπροστινοί αερόσακοι και τα πίσω αμορτισέρ συνήθως παραδίδονται γύρω στα 150.000 χλμ.
5. Υγρασία στους αισθητήρες για την τυφλή ζώνη:
• Τα ραντάρ πίσω από τον πίσω προφυλακτήρα είναι κακώς μονωμένα εργοστασιακά. Η είσοδος νερού και αλατιού το χειμώνα τα καίει, γεγονός που μπορεί να "τρελάνει" το CAN-bus του αυτοκινήτου και το αυτοκίνητο να αρνηθεί να ξεκινήσει ή να εμφανίσει πολλαπλά σφάλματα.
6. Διαρροές νερού στο εσωτερικό:
• Ελέγξτε το χαλί στα πόδια του επιβάτη και στο πορτμπαγκάζ. Φραγμένα αποστραγγιστικά του ηλιοροφής ή του κλιματιστικού μπορούν να πλημμυρίσουν το εσωτερικό, όπου βρίσκονται βασικές ηλεκτρονικές μονάδες (SAM μονάδες).
???? Σύσταση κατά την αγορά
• Για μέγιστη αξιοπιστία: Αναζητήστε το GLE 400 (V6 βενζίνη). Ο κινητήρας είναι εξαιρετικά επιτυχημένος, δεν έχει τα προβλήματα των πετρελαιοκινητήρων με την αστική οδήγηση και είναι πολύ δυναμικός.
• Για μεγάλες αποστάσεις και οικονομία: Αναζητήστε το GLE 350d, αλλά οπωσδήποτε ελέγξτε την κατάσταση της αλυσίδας, των ακροφυσίων και για διαρροές λαδιού. Αν βρείτε μονάδα με στάνταρ ανάρτηση με ελατήρια, αυτό είναι τεράστιο πλεονέκτημα για τον προϋπολογισμό σας μακροπρόθεσμα.
Προς ποιο τύπο αμαξώματος έχετε στραφεί – το κλασικό SUV ή το πιο σπορ GLE Coupe (C292); Μοιραστείτε επίσης αν επιμένετε το αυτοκίνητο να έχει αερανάρτηση (Airmatic), ή προτιμάτε την πιο απλή ανάρτηση με ελατήρια.
Οι απαντήσεις του AI μπορεί να περιέχουν λάθη. Μάθετε περισσότερα
Mercedes GLS X167
Η Mercedes-Benz GLS (X167), που παρουσιάστηκε το 2019 (σε πώληση από το 2020) και υπέστη ανανέωση το 2023, είναι η τρίτη γενιά του κορυφαίου 7-θέσιου SUV της μάρκας. Συχνά αποκαλείται "η S-Class μεταξύ των εκτός δρόμου", αυτό το μοντέλο είναι χτισμένο σε μια εντελώς νέα πλατφόρμα (MHA), είναι μεγαλύτερο από τον προκάτοχό του (X166) και είναι εξοπλισμένο με τις πιο σύγχρονες τεχνολογίες της μάρκας.
Όλες οι εκδόσεις διαθέτουν στάνταρ το 9G-TRONIC αυτόματο κιβώτιο, την τετρακίνηση 4MATIC και το έξυπνο σύστημα ήπιας υβριδικής τεχνολογίας 48V (EQ Boost), που υποστηρίζει την εκκίνηση και μειώνει την κατανάλωση καυσίμου. Για πρώτη φορά σε αυτήν τη γενιά εμφανίζεται και η υπερπολυτελής έκδοση Mercedes-Maybach GLS 600.
⚙️ Κινητήρες και τροποποιήσεις
Η γενιά X167 εγκατέλειψε τους παλιούς προβληματικούς V6 κινητήρες και πέρασε στους εξαιρετικά σύγχρονους και ισορροπημένους σειριακούς 6-κύλινδρους κινητήρες (βενζίνη και πετρέλαιο), καθώς και ανανεωμένους V8 κινητήρες.
Μοντέλο Κινητήρας Τύπος καυσίμου Ισχύς Κύριο χαρακτηριστικό
GLS 350d 2.9L Σειριακός 6 (OM656) Πετρέλαιο 286 ίπποι / 600 Nm Εξαιρετικά ισορροπημένος, ήσυχος και ισχυρός σειριακός πετρελαιοκινητήρας. Πολύ επιτυχημένος κινητήρας.
GLS 400d / 450d 2.9L / 3.0L Σειριακός 6 Πετρέλαιο 330 - 367 ίπποι Η έκδοση 400d είναι το απόλυτο χτύπημα στην αγορά της Ευρώπης – τεράστια ισχύς, χαμηλή κατανάλωση.
GLS 450 3.0L Σειριακός 6 (M256) Βενζίνη 367 ίπποι + EQ Boost Πολύ ομαλή λειτουργία, εξαιρετικά αξιόπιστος βενζινοκινητήρας με ηλεκτρικό τούρμπο.
GLS 580 4.0L V8 (M176) Βενζίνη 489 ίπποι + EQ Boost Σύγχρονος V8 με τούρμπο στο "V"-σχήμα (Hot-V). Εξαιρετική δυναμική.
Maybach GLS 600 4.0L V8 (M177) Βενζίνη 557 ίπποι Παλάτι σε τροχούς, ρυθμισμένο για μέγιστη άνεση στις πίσω θέσεις (συνήθως 4-θέσιο).
GLS 63 AMG 4.0L V8 (M177) Βενζίνη 612 ίπποι Ο αθλητικός φάρος. Επιταχύνει από 0 έως 100 χλμ/ώρα σε απίστευτα 4,2 δευτερόλεπτα.
⚠️ Πιθανά προβλήματα και ζώνες προσοχής (Οδηγός αγοραστή δευτερογενούς αγοράς)
Δεδομένου ότι το μοντέλο είναι σχετικά νέο, πολλά από τα αυτοκίνητα στην αγορά εξακολουθούν να έχουν λογικά χιλιόμετρα, αλλά η τεχνολογική πολυπλοκότητα του X167 απαιτεί σοβαρή προσοχή:
1. Σύνθετα ηλεκτρονικά και λογισμικό (σύστημα MBUX):
• Οι πρώτες μονάδες (2020-2021) υπέφεραν από παιδικές ασθένειες στο λογισμικό – μαύρες οθόνες στην πολυμέσα, λογισμικά κολλήματα στον ψηφιακό πίνακα οργάνων και ψευδή μηνύματα σφαλμάτων στα συστήματα υποβοήθησης. Τα περισσότερα έχουν διορθωθεί με ενημερώσεις αντιπροσωπείας, αλλά είναι απαραίτητο να ελέγξετε αν όλα λειτουργούν.
2. Προβλήματα με την μπαταρία 48V (σύστημα EQ Boost):
• Αυτό είναι μία από τις πιο συχνές εργοστασιακές αδυναμίες στα πρώτα χρόνια παραγωγής. Η μπαταρία 48V ή η μονάδα λογισμικού της μερικές φορές αποτυγχάνουν χωρίς προειδοποίηση. Δεδομένου ότι το αυτοκίνητο δεν έχει στάνταρ εναλλάκτη, σε περίπτωση προβλήματος με το σύστημα 48V το αυτοκίνητο σβήνει και δεν μπορεί να ξεκινήσει. Η Mercedes είχε εκστρατείες σέρβις για αυτό το θέμα.
3. Ανάρτηση (Airmatic και E-Active Body Control):
• Η στάνταρ ανάρτηση Airmatic είναι πιο αξιόπιστη από αυτήν του X166, αλλά εξακολουθεί να είναι ακριβή στην επισκευή μετά από 150.000 χλμ.
• Η προαιρετική υδροπνευματική ανάρτηση E-Active Body Control (που επιτρέπει στο αυτοκίνητο να "πηδά" για να ξεφύγει από την άμμο και να σαρώνει το δρόμο) είναι ένα μηχανικό θαύμα, αλλά είναι εξαιρετικά περίπλοκη και αστρονομικά ακριβή στην επισκευή εκτός εγγύησης. Αποφύγετέ την, αν αναζητάτε μακροπρόθεσμη οικονομική προβλεψιμότητα.
4. Διαρροές αντιψυκτικού και θερμοστάτες:
• Σε ορισμένους πετρελαιοκινητήρες (OM656) παρατηρούνται ελαττώματα στην αντλία νερού με κενό ή στον ηλεκτρονικό θερμοστάτη, που οδηγούν σε απώλεια ψυκτικού υγρού.
5. Ποιότητα ορισμένων υλικών εσωτερικού:
• Παρά την υψηλή τιμή, οι χρήστες παραπονιούνται για τριξίματα των πλαστικών γύρω από την κεντρική κονσόλα και γρήγορη φθορά/τριβή των κουμπιών στο τιμόνι με έντονη χρήση.
???? Σύσταση κατά την αγορά
• Η καλύτερη επιλογή για την Ευρώπη: GLS 400d (ή το ανανεωμένο 450d). Ο νέος σειριακός 6-κύλινδρος πετρελαιοκινητήρας OM656 είναι ένας από τους καλύτερους κινητήρες που έχει κατασκευάσει ποτέ η Mercedes – είναι πολύ πιο αξιόπιστος από τον παλιό V6 της προηγούμενης γενιάς.
• Η καλύτερη επιλογή βενζίνης: GLS 450. Δεν χρειάζεται τη συντήρηση του μεγάλου V8, έχει αρκετή ισχύ και λειτουργεί εξαιρετικά εκλεπτυσμένα.
Δεδομένης της υψηλότερης τιμής αυτής της γενιάς, σκέφτεστε να αγοράσετε αυτοκίνητο από επίσημη αντιπροσωπεία (Mercedes Certified) με υπόλοιπο εγγύησης, ή εξετάζετε εισαγωγή από το εξωτερικό; Μπορώ να σας δώσω λεπτομέρειες για τις διαφορές στην ανανέωση του 2023, αν διστάζετε μεταξύ μιας παλαιότερης και μιας νεότερης μονάδας.
Οι απαντήσεις του AI μπορεί να περιέχουν λάθη. Μάθετε περισσότερα
μέχρι ποια χρονιά είναι το μοντέλο
Το μοντέλο Mercedes GLS X167 είναι σε παραγωγή από τα τέλη του 2019 και παράγεται μέχρι σήμερα. Δεδομένου ότι αυτή είναι η τρέχουσα γενιά στην αγορά, ο κύκλος ζωής της δεν έχει ακόμη ολοκληρωθεί.
Κατά τη διάρκεια της παραγωγής του, το μοντέλο περνά από δύο σημαντικές ανανεώσεις:
• 2019 – 2023: Αρχική έκδοση του μοντέλου (πριν την ανανέωση).
• 2023 – 2026: Πρώτη ανανέωση, κατά την οποία ανανεώνεται η μπροστινή μάσκα, η φωτεινή υπογραφή των φώτων και εισάγεται η νεότερη έκδοση λογισμικού της πολυμέσων MBUX.
• Από το 2026 και μετά: Στην αγορά κυκλοφορεί η δεύτερη μεγάλη ανανέωση (για το μοντέλο του 2027). Φέρνει ακόμα πιο πολυτελή εμφάνιση, νέες τεχνολογίες στο εσωτερικό (εμπνευσμένες απευθείας από την S-Class) και ελαφρά αύξηση της ισχύος σε ορισμένους κινητήρες.
Ενδιαφέρεστε για τις διαφορές μεταξύ της αρχικής έκδοσης (2019-2023) και της ανανέωσης, για να αποφασίσετε ποια αξίζει περισσότερο τον προϋπολογισμό σας; Μπορώ να σας πω για τις αλλαγές στην εξωτερική εμφάνιση και το εσωτερικό.
Οι απαντήσεις του AI μπορεί να περιέχουν λάθη. Μάθετε περισσότερα
•
Wikipedia
Mercedes-Benz GLS (X167) - Wikipedia
Mercedes-Benz GLS (X167) is a full-size luxury crossover SUV produced since October 2019, Received facelifts in 2023 (2024 model y...
•
Automoli
Model versions Mercedes-Benz GLS - Automoli
Choose a Mercedes-Benz GLS generation * GLS (X167, facelift 2026) 2026–present In production. SUV · 313–381 HP. 3 engine variants.
•
usecarscout.com
Used Mercedes-Benz GLS X167 (2020-2026): Buyer's Guide
11.08.2026 г. — The X167 GLS launched for model year 2020, it was the first Mercedes SUV with fully power-adjustable second and third rows, plus a...
Προβολή όλων
δηλαδή για την ώρα 2019-2026;
Ακριβώς έτσι, η πρώτη κύρια φάση του μοντέλου καλύπτει την περίοδο από τα τέλη του 2019 έως το 2026.
Αν πρέπει να είμαστε απολύτως ακριβείς σε σχέση με τις αλλαγές στην αγορά, αυτή η περίοδος χωρίζεται σε δύο μέρη:
• 2019 – 2023: Η αρχική έκδοση (πριν την ανανέωση).
• 2023 – 2026: Η πρώτη ανανέωση (οι τρέχουσες μονάδες που βλέπουμε μαζικά στους δρόμους και στις εκθέσεις αυτή τη στιγμή).
Δεδομένου ότι είμαστε ήδη στο 2026, η Mercedes-Benz ετοιμάζει και λανσάρει επίσημα τη δεύτερη μεγάλη ανανέωση, που θα διατηρήσει το μοντέλο φρέσκο για τα επόμενα χρόνια. Αυτό σημαίνει ότι αν αγοράζετε μεταχειρισμένο αυτοκίνητο αυτή τη στιγμή, θα επιλέγετε ανάμεσα σε μονάδες που κατασκευάστηκαν στο διάστημα 2019–2026.
Έχετε προτίμηση σε συγκεκριμένο εύρος τιμών – τις πρώτες μονάδες (2020-2021) ή τις νεότερες τροποποιήσεις μετά την ανανέωση του 2023; Μπορώ να σας αναφέρω τις κύριες αλλαγές που έκανε η μάρκα το 2023, για να αποφασίσετε αν αξίζει την υψηλότερη τιμή.
Οι απαντήσεις του AI μπορεί να περιέχουν λάθη. Για νομική συμβουλή, συμβουλευτείτε έναν ειδικό. Μάθετε περισσότερα
Land Rover Defender L663
Το Land Rover Defender (L663), που παρουσιάστηκε στα τέλη του 2019 (σε πώληση από το 2020) και παράγεται μέχρι σήμερα, είναι μια ριζική αναγέννηση του θρυλικού μοντέλου. Η μάρκα εγκατέλειψε την παλιά ιδέα του καθαρά σπαρτιατικού οχήματος εργασίας με πλαίσιο και δημιούργησε ένα σύγχρονο, εξαιρετικά πολυτελές και υψηλής τεχνολογίας αυτοκίνητο με αλουμινένιο αμάξωμα (πλατφόρμα D7x).
Το μοντέλο συνδυάζει την άνεση του Range Rover για μεγάλες αποστάσεις με φαινομενικές δυνατότητες εκτός δρόμου χάρη στο σύστημα Terrain Response 2. Προσφέρεται σε τρία μήκη αμαξώματος: 90 (κοντή βάση, 3 πόρτες), 110 (στάνταρ βάση, 5 πόρτες) και 130 (επιμηκυμένο πίσω μέρος, έως 8 θέσεις).
⚙️ Κινητήρες και τροποποιήσεις
Το Defender L663 χρησιμοποιεί τους σύγχρονους κινητήρες της οικογένειας Ingenium. Σχεδόν όλες οι τροποποιήσεις (εκτός από τις βασικές 4-κύλινδρες των πρώτων ετών) διαθέτουν σύστημα ήπιας υβριδικής τεχνολογίας 48V (MHEV). Το κιβώτιο ταχυτήτων είναι πάντα 8-τάχυτο αυτόματο από την ZF, συνδυασμένο με κιβώτιο μεταφοράς για γρήγορες/αργές σχέσεις.
Μοντέλο Κινητήρας Τύπος καυσίμου Ισχύς Κύριο χαρακτηριστικό
D200 / D240 2.0L L4 Πετρέλαιο 200 / 240 ίπποι Οι πρώτοι 4-κύλινδροι πετρελαιοκινητήρες (2020). Λίγο θορυβώδεις και φορτωμένοι για αυτό το αμάξωμα.
D200 / D250 / D300 3.0L Σειριακός 6 Πετρέλαιο 200 έως 300 ίπποι Εισήχθησαν στα τέλη του 2020. Εξαιρετικά ανθεκτικοί, εκλεπτυσμένοι και ισχυροί εξακύλινδροι. Το D300 είναι το χτύπημα στην Ευρώπη.
P300 2.0L L4 Βενζίνη 300 ίπποι Βασικός βενζινοκινητήρας. Έχει αξιοπρεπή δυναμική, αλλά υψηλή κατανάλωση υπό φορτίο.
P400 3.0L Σειριακός 6 Βενζίνη 400 ίπποι Πολύ ομαλός σειριακός εξακύλινδρος με ηλεκτρικό συμπιεστή. Εξαιρετική δυναμική.
P400e 2.0L L4 + Ηλεκτρικό Plug-in Υβριδικό 404 ίπποι (συνδυασμένη) Διατίθεται μόνο για το μοντέλο 110. Μπορεί να διανύσει περίπου 40 χλμ καθαρά με ηλεκτρική ενέργεια, αλλά είναι λογισμικά περίπλοκος.
P525 / P425 / OCTA 5.0L V8 / 4.4L V8 Βενζίνη 425 έως 635 ίπποι Οι κορυφαίες εκδόσεις. Ο παλιός 5.0 συμπιεστής αντικαταστάθηκε από τον πιο σύγχρονο 4.4L Twin-Turbo της BMW. Η έκδοση OCTA (635 ίπποι) είναι η κορυφή της γκάμας.
⚠️ Συχνά προβλήματα και αδυναμίες (Οδηγός αγοραστή δευτερογενούς αγοράς)
Παρόλο που είναι έτη φωτός μπροστά από το παλιό μοντέλο όσον αφορά την άνεση, το Defender L663 υποφέρει από τις τυπικές για τη σύγχρονη μάρκα Land Rover λογισμικές και μηχανικές ιδιοτροπίες:
1. Ηλεκτρικά "σφάλματα" και πολυμέσα (Pivi Pro):
• Τα πιο συχνά παράπονα σχετίζονται με την ηλεκτρονική. Οι ιδιοκτήτες αναφέρουν τακτικά πάγωμα της κεντρικής οθόνης, αποτυχία του ψηφιακού πίνακα οργάνων, προβλήματα με τις κάμερες για πανοραμική θέαση 360 μοιρών και αδικαιολόγητη ενεργοποίηση των αισθητήρων στάθμευσης. Τα περισσότερα προβλήματα λύνονται με ενημερώσεις "Over-the-Air" (OTA), αλλά μερικές φορές απαιτούν επανεκκίνηση των μονάδων στο σέρβις.
2. Προβλήματα με το παρμπρίζ (Ρωγμές):
• Λόγω του έντονα κάθετου και αεροδυναμικά όρθιου σχεδιασμού του παρμπρίζ, είναι εξαιρετικά ευάλωτο σε χτυπήματα από πέτρες. Υπάρχουν εκατοντάδες παράπονα από ιδιοκτήτες για εύκολη ρωγμή του παρμπρίζ με ελάχιστη επαφή στον αυτοκινητόδρομο.
3. Αερανάρτηση:
• Η αερανάρτηση είναι στάνταρ για τις εκδόσεις 110 και 130 (επιλογή για το 90). Παρέχει απίστευτη άνεση και αλλαγή της απόστασης από το έδαφος, αλλά οι αισθητήρες επιπέδου του αμαξώματος συχνά βουλώνουν κατά την εκτός δρόμου οδήγηση ή την οδήγηση σε αλάτι, οδηγώντας σε σφάλματα στον πίνακα οργάνων.
4. Ρωγμές πλαστικών και θόρυβοι από τον άνεμο:
• Λόγω του τετράγωνου σχήματος, σε ταχύτητες άνω των 130 χλμ/ώρα εμφανίζεται αισθητός θόρυβος από τον άνεμο γύρω από τις κολόνες Α και τους πλευρικούς καθρέφτες. Σε ορισμένες πρώτες μονάδες (2020-2022) οι εξωτερικοί πλαστικοί πίνακες στο αμάξωμα (ειδικά το λεγόμενο "signature graphic" τετράγωνο στο πλευρικό παράθυρο) αρχίζουν να τρίζουν.
5. Διαρροές στο Plug-in Υβριδικό (P400e):
• Οι πρώτες υβριδικές συστήματα μερικές φορές εμφανίζουν σφάλματα στο σύστημα ψύξης της μπαταρίας, που βάζει το αυτοκίνητο σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης.
???? Σύσταση κατά την αγορά
Ο απόλυτος φαβορί για αγορά μεταχειρισμένου είναι το Defender 110 με τον 3.0-λίτρο σειριακό 6-κύλινδρο πετρελαιοκινητήρα (έκδοση D250 ή D300). Αυτός ο κινητήρας είναι τέλεια διαστασιολογημένος για το βάρος του αυτοκινήτου, προσφέρει τεράστια ροπή για προσπέραση ή ρυμούλκηση και είναι σημαντικά πιο αξιόπιστος από τους παλιούς 4-κύλινδρους κινητήρες.
Ποιο μήκος αμαξώματος σας ελκύει περισσότερο – το κοντό και ευέλικτο 90, το στάνταρ οικογενειακό 110 ή το τεράστιο 130; Μοιραστείτε επίσης αν σκοπεύετε να χρησιμοποιήσετε το αυτοκίνητο για σοβαρή εκτός δρόμου οδήγηση, για να σας πω ποια πακέτα εξοπλισμού (όπως το ενεργό πίσω διαφορικό) να αναζητήσετε.
Οι απαντήσεις του AI μπορεί να περιέχουν λάθη. Μάθετε περισσότερα
BMW X5 (G05 / F95)
Το BMW X5 (G05), που παρουσιάστηκε το 2018 και υπέστη εκτεταμένη ανανέωση (LCI) το 2023, παράγεται μέχρι σήμερα. Το μοντέλο με τον κωδικό F95 είναι η βίαιη, εξ ολοκλήρου σπορ έκδοση X5 M. Αυτή η γενιά είναι μία από τις πιο επιτυχημένες στην ιστορία του μοντέλου, προσφέροντας τέλεια συνδυασμό σπορ οδικής συμπεριφοράς, κορυφαίας πολυτέλειας, κορυφαίας πολυμέσων και εξαιρετικά επιτυχημένων κινητήρων.
Σε αντίθεση με τη Mercedes GLE, το X5 δίνει πολύ μεγαλύτερη έμφαση στη δυναμική στις στροφές. Το αυτοκίνητο είναι χτισμένο στην πλατφόρμα CLAR και προσφέρει επιλογές όπως ο πίσω άξονας που στρίβει και οι ενεργές σταθεροποιητές κατά της κλίσης.
⚙️ Κινητήρες και τροποποιήσεις
Όλες οι εκδόσεις χρησιμοποιούν το τέλειο 8-τάχυτο αυτόματο κιβώτιο της ZF (8HP) και την έξυπνη τετρακίνηση xDrive. Μετά την ανανέωση το 2023, όλοι οι κινητήρες λαμβάνουν τεχνολογία ήπιας υβριδικής τεχνολογίας 48V.
Μοντέλο Κινητήρας Τύπος καυσίμου Ισχύς Κύριο χαρακτηριστικό
xDrive30d 3.0L Σειριακός 6 (B57) Πετρέλαιο 265 - 298 ίπποι Ο απόλυτος best seller στην Ευρώπη. Εξαιρετικά ανθεκτικός, οικονομικός και ισορροπημένος σειριακός πετρελαιοκινητήρας.
xDrive40d 3.0L Σειριακός 6 (B57) Πετρέλαιο 340 - 352 ίπποι Biturbo πετρελαιοκινητήρας με πολύ σοβαρή ροπή (700+ Nm) και χαμηλή κατανάλωση.
M50d 3.0L Σειριακός 6 (B57) Πετρέλαιο 400 ίπποι Μοναδικός κινητήρας με 4 τούρμπο (παραγόταν μέχρι το 2020). Μηχανικό θαύμα, αλλά πολύ περίπλοκος μετά από 150.000 χλμ.
xDrive40i 3.0L Σειριακός 6 (B58) Βενζίνη 333 - 381 ίπποι Ο θρυλικός κινητήρας B58. Θεωρείται ένας από τους πιο αξιόπιστους σύγχρονους βενζινοκινητήρες στον κόσμο.
xDrive45e / 50e 3.0L Σειριακός 6 + Ηλεκτρικό Plug-in Υβριδικό 394 / 489 ίπποι Ο καλύτερος plug-in υβριδικός στην αγορά. Διανύει 80-100 χλμ πραγματικά με ηλεκτρική ενέργεια, χρησιμοποιώντας τον ανθεκτικό βενζινοκινητήρα B58.
M50i / M60i 4.4L V8 (N63 / S68) Βενζίνη 530 ίπποι Τεράστια ισχύς και ήχος V8. Ο νέος κινητήρας S68 (μετά το 2023) είναι πολύ πιο αξιόπιστος από τον παλιό N63.
X5 M / Competition (F95) 4.4L V8 (S63 / S68) Βενζίνη 600 - 625 ίπποι Καθαρόαιμο AMG/M όπλο. Εξαιρετικά σκληρή ανάρτηση, βίαιη επιτάχυνση, αλλά ακριβή συντήρηση.
⚠️ Συχνά προβλήματα και ζώνες προσοχής (Οδηγός αγοραστή δευτερογενούς αγοράς)
Η γενιά G05 θεωρείται πολύ πιο αξιόπιστη από το παλιό μοντέλο (F15), αλλά δεδομένου του τεράστιου αριθμού τεχνολογιών, υπάρχουν μερικές σημαντικές λεπτομέρειες:
1. Προβλήματα με τις μεταφορές (Μεταφορά xDrive):
• Σε μονάδες πριν την ανανέωση συχνά εμφανίζεται πρόωρη φθορά ή ελάττωμα στη μεταφορά. Τα συμπτώματα είναι ελαφρά τράβηγμα, διακοπή ή "κόλλημα" κατά την επιτάχυνση σε στροφή με χαμηλή ταχύτητα. Συχνά οφείλεται σε λάθος μέγεθος ελαστικών (διαφορετικό από το εργοστασιακό) ή μη έγκαιρη αλλαγή λαδιού στη μεταφορά (συνιστάται κάθε 60.000 χλμ).
2. Αερανάρτηση (επιλογή):
• Σε αντίθεση με προηγούμενες γενιές, εδώ η αερανάρτηση μπορεί να είναι και στους δύο άξονες (και όχι μόνο στον πίσω). Η άνεση είναι εξαιρετική, αλλά ο συμπιεστής βρίσκεται κάτω από το πάτωμα του πορτμπαγκάζ εξωτερικά και στις παλαιότερες μονάδες υποφέρει από διάβρωση ή ελαττώματα στο μπλοκ βαλβίδων.
3. Σύστημα φρένων (Ενσωματωμένη μονάδα φρένων - IB):
• Η BMW είχε εκτεταμένη εκστρατεία σέρβις για τα μοντέλα που κατασκευάστηκαν μεταξύ 2022 και 2024, λόγω πιθανού ελαττώματος στην ηλεκτρονική μονάδα φρένων, που μπορεί να μειώσει την αποτελεσματικότητα των φρένων ή να απενεργοποιήσει το ABS/DSC. Απαραίτητο είναι να ελέγξετε με τον αριθμό VIN αν η εκστρατεία έχει εκτελεστεί.
4. Ηλεκτρονικά στο εσωτερικό και Live Cockpit:
• Το περιβόητο λογισμικό iDrive 7 (πριν την ανανέωση) και iDrive 8 (η καμπύλη οθόνη μετά την ανανέωση) μερικές φορές χάνει τη σύνδεση Bluetooth, επανεκκινείται χωρίς λόγο ή η πλοήγηση χάνει το σήμα GPS. Συνήθως λύνεται με ενημέρωση. Το σύστημα κλιματισμού στα πρώτα μοντέλα μερικές φορές υποφέρει από ελαττωματικές βαλβίδες (θόρυβος πίσω από τον πίνακα οργάνων).
5. Σύστημα ψύξης στους B58 και B57:
• Οι κινητήρες είναι εξαιρετικά ανθεκτικοί, αλλά τα πλαστικά εξαρτήματα στο σύστημα ψύξης (θήκη θερμοστάτη, αντλία νερού και σωλήνες αντιψυκτικού) γίνονται εύθραυστα με τα χρόνια και τα χιλιόμετρα, οδηγώντας σε κρυφές διαρροές αντιψυκτικού.
???? Σύσταση κατά την αγορά
• Ο απόλυτος χτύπος για οικονομία και μεγάλες αποστάσεις: xDrive30d. Ο κινητήρας B57 δεν έχει παιδικές ασθένειες και αντέχει εκατοντάδες χιλιάδες χιλιόμετρα με σωστή συντήρηση.
• Η καλύτερη επιλογή βενζίνης: xDrive40i. Ο κινητήρας B58 είναι θρύλος όσον αφορά την αξιοπιστία και τη δυναμική.
• Ο αστικός φαβορί: xDrive45e (πριν την ανανέωση) ή 50e (μετά την ανανέωση). Αν έχετε πού να φορτίζετε το αυτοκίνητο στο σπίτι ή στο γραφείο, αυτό είναι ίσως το πιο επιτυχημένο SUV υβριδικό που έχει κατασκευαστεί ποτέ.
Έχετε προτιμήσεις για την εμφάνιση – το στάνταρ ή το πιο επιθετικό πακέτο M Sport; Επίσης, είναι σημαντική για εσάς η καμπύλη διπλή οθόνη (Curved Display), που εισάγεται μετά την ανανέωση το 2023, ή προτιμάτε το κλασικό εσωτερικό με φυσικά κουμπιά για το κλιματιστικό;
Οι απαντήσεις του AI μπορεί να περιέχουν λάθη. Μάθετε περισσότερα
Audi A3/S3 V8 (2015-2020) παρακαλώ η πληροφορία να σχετίζεται με κάτι εξαιρετικό για το μοντέλο, καθώς και πληροφορίες για την αερανάρτηση
Το Audi A3/S3 της γενιάς 8V (περίοδος ανανέωσης 2015–2020) είναι ένα από τα πιο επιτυχημένα premium compact μοντέλα στην αγορά. Σε αυτό το μοντέλο, η Audi πέτυχε την τέλεια ισορροπία μεταξύ πολυτέλειας, χαμηλού βάρους και δυναμικής χάρη στην αρθρωτή πλατφόρμα MQB.
Audi Magnetic Ride: Πρόκειται για μια προσαρμοστική σπορ ανάρτηση με μαγνητορεολογικά αμορτισέρ. Στο λάδι των αμορτισέρ υπάρχουν μικροσκοπικά μεταλλικά σωματίδια. Όταν ο υπολογιστής περνά ηλεκτρικό ρεύμα μέσα από αυτά, αλλάζουν το ιξώδες του υγρού σε χιλιοστά του δευτερολέπτου.